Що потрібно знати перед тим, як здавати аналізи

В теперішній час на сучасному етапі розвитку медицини простежується все більше значення лабораторної діагностики. Сучасний лікар застосовує результати аналізів для постановки діагнозу, контролю протікання захворювання і ефективності лікування. При оцінці результатів лабораторних досліджень лікар стикається з низкою чинників. Йому необхідно врахувати вік, стать пацієнта, фізіологічний стан (вагітність, пологи, менструальний цикл, менопауза). Проте є чинники, що залежать тільки від пацієнта, і які можуть вплинути на результати лабораторних досліджень. Розглянемо найбільш важливі з них.

Прийом їжі

едаЗдавати кров для проведення будь-якого аналізу слід натщесерце, тобто через 10-12 годин після останнього прийому їжі (цей час потрібний для перетравлення, всмоктування і засвоєння їжі клітинами організму). Це дуже важлива умова для оцінки обмінних процесів. Крім того за день до здачі аналізів необхідно утримуватися від жирних, копчених, гострих страв, не допускаючи переїдання.

Якщо здати кров після прийому їжі, в ній міститиметься велика кількість жирів (тут лікаря не обдуриш!), і проведення дослідження або буде неможливим, або отримані результати будуть сильно спотворені. А це може привести до неправильного, необґрунтованого лікування. Недавній прийом їжі особливо впливає на рівень глюкози, загального холестерину та інших показників ліпідного спектру, а також на вироблення С- пептиду. Важка, висококалорійна їжа скорочує значення протромбінового часу, підвищує протромбіновий індекс та знижує показник міжнародного нормалізованого співвідношення (МНС).

Якщо ви на дієті або голодуєте, то організм вимушений використовувати як енергію не глюкозу, що надходить з їжею, а жирні кислоти, які знаходяться в жировій тканині (адже саме тому ми худнемо).

Але при цьому також посилюється розпад білків, що призводить до зниження еластичності шкіри, появи зморшок. Нігті і волосся стають тьмяними і ламкими, людина виглядає старшою за свої роки.

При тривалому повному голодуванні руйнуються білкові структури клітин всіх органів. А якщо голодування триває більше 40 днів, виникають необоротні наслідки, починають руйнуватися тканини і органи, людина може загинути.

Все це позначається і на показниках обміну речовин. Так, при голодуванні більше 48 годин може підвищитися рівень білірубіну крові в 2 рази, при голодуванні понад 72 години спостерігається зниження концентрації глюкози до нижньої межі норми, підвищення вмісту вільних жирних кислот, сечовини.

Надмірне вживання жирної їжі може привести до підвищення рівня калія, тригліцеридів, лужної фосфатази.

Надмірне білкове навантаження (м`ясна, білкова дієта) збільшує вміст креатиніну та сечовини, що значно підвищує навантаження на печінку і нирки унаслідок виведення цих речовин з організму, приводить до появи у сечі солей (уратів). Особливо таке харчування протипоказане хворим з порушеннями функцій печінки і нирок.

Банани, ананаси, томати, авокадо багаті серотоніном. Серотонін заспокоює нервову систему, проте при дослідженні сечі на вміст метанефринів необхідно виключити ці продукти за три дні до здачі аналізів, інакше результати будуть завищені.

Вживання кави, міцного чаю, коли, кофеїновмісних напоїв викликає:

  • підвищення в крові і сечі катехоламінів та їх похідніх – метанефринів, вільних жирних кислот, глюкози, кортизола, карбоксигемоглобіну, кількості еритроцитів і лейкоцитів;
  • зниження толерантності до глюкози;
  • підвищує секрецію шлункового соку, соляної кислоти, пепсину;
  • приводить до збільшення діурезу, зниження відносної щільності сечі.

кур алкКуріння та прийом алкоголю підвищує концентрацію лактату, сечової кислоти і тригліцеридів, знижує рівень глюкози в крові.

Куріння сприяє розвитку атеросклерозу, помилково завищує вміст глюкози крові, сприяє розвитку пухлинних процесів (підвищується вміст раково-ембріональних антигенів).

За годину до здачі аналізів потрібно припинити курити!, тому що сполуки, що знаходяться в цигарках, спотворюють/змінюють показники загального аналізу крові.

 

Фізичні вправи, лікувальні та діагностичні процедури

фізічні навНапередодні лабораторного дослідження необхідно зменшити фізичні навантаження. Після годинного інтенсивного фізичного навантаження активність деяких ферментів може залишатися підвищеною протягом доби. баня та сауна також не рекомендуються за добу. Крім того фізичні навантаження скорочують значення протромбінового часу, підвищує протромбіновий індекс та знижує показник МНС.

Тривалі фізичні навантаження приводять до підвищення в крові рівня статевих гормонів, включаючи чоловічі статеві гормони (тестостерон, андростендион). Це приводить до збільшення м`язової маси і підвищує кількість лютеїнізуючого гормону в крові. Не можна безпосередньо перед забором крові бігати, швидко ходити, підніматися по сходах. Потрібно 10-15 хв. посидіти спокійно біля кабінету забору крові.

ФТП

 

 

Вплинути на результат дослідження можуть також фізіотерапевтичні та ендоскопічні процедури, рентген, КТ (особливо з контрастом), УЗД. Тому дані процедури слід проводити після забору крові та збору іншого біологічного матеріалу.

Лікарські засоби

лікиДеякі лікарські засоби можуть істотно впливати на результати лабораторних досліджень. Пероральні контрацептиви, діуретики (гіпотиазид) помилково завищують рівень кальцію крові.

Парацетамол, аскорбінова кислота, фуросемід завищують рівень глюкози. Вакцина проти гепатиту В, пероральні контрацептиви, вітамін А підвищують швидкість осідання еритроцитів (СОЕ). Антибактеріальні препарати, аспірин, індометацин знижують рівень гемоглобіну крові.

Тому, наскільки це можливо, прийом лікарських препаратів до дослідження крові повинен бути скасований, або потрібно повідомити лікаря про ліки, що приймаються.