31 травня Всесвітньою організацію охорони здоров’я та її партнерами щорічно відзначається Всесвітній день без тютюну, який у 2017 році проходитиме під гаслом «Тютюн – загроза для розвитку»
Тютюнопаління – одне з найбільш поширених видів побутової токсикоманії, сама найпоширеніша у всьому світі шкідлива звичка. Нікотин є своєрідним стимулятором нервової системи, що має патологічний вплив на організм,особливо у розвитку ракових хвороб. Здійснюється паління вдиханням різних тліючих рослинних продуктів. Тютюновий дим містить канцерогенні речовини. Він містить нікотин, чадний газ, аміак, синильну кислоту, ціанистий водень, ацетон і т.д.
Тютюн – найголовніший і найглобальніший вбивця. Тобто кожних 8 секунд на земній кулі помирає людина з цієї причини. Якщо відношення до тютюнопаління не зміниться, то за прогнозами експертів у 2030 році з цієї причини буде помирати понад 10млн. чоловік.
Тютюнова статистика України.
В Україні щоденно курить 45 % дорослих чоловіків і 9 % дорослих жінок; серед молоді курить 45 % юнаків і 35 % дівчат;
68 % курців заявили, що зацікавлені у відмові від куріння, а серед тих, хто будь-коли курив щодня, 26 % вже є колишніми курцями;
Понад 90 % населення України підтримує заборону куріння на всіх робочих місцях;
Кожен четвертий підліток в Україні викурює першу сигарету у віці 10 років;
Україна є другою країною у світі (після Чилі), де у віці 13-15 років курять більш 30 % юнаків і дівчат;
Україна займає ІІ місце за кількістю викурених цигарок на одного громадянина. На кожного українця припадає понад 2500 сигарет — майже 7 щоденно.
Дослідження показує: якщо молодь віком 12-17 років віку палить, то ймовірність вживання ними героїну у 12 разів, а кокаїну у 51 раз вища, ніж у тих, хто не палить.
Якщо молодь 12-17-літнього віку випалює більше пачки цигарок, то ймовірність вживання ними героїну вища у 51 раз, а кокаїну у 106 разів.
НАСЛІДКИ ДИТЯЧОГО КУРІННЯ Організм дитини, перебуваючи в стадії постійного зростання, потребує сприятливих умов. Якщо в цей період почати курити, порушиться не тільки фізіологічна рівновага, але й розумова, що може відгукнутися в майбутньому. У людей, які перший раз взяли сигарету в підлітковому віці, збільшується ймовірність передчасної смерті.
У підлітків-курців:
– знижуються здібності до запам’ятовування інформації і обчислення;
– з’являються проблеми із зором – підвищення внутрішньоочного тиску, зміна сприйняття фарб, швидка стомлюваність очей;- спостерігаються помітні погіршення стану шкіри (прищі, почервоніння);
– зупиняється ріст і розвиток молочних залоз, порушується розвиток репродуктивної системи;
– спостерігається постійна спрага, підвищена пітливість через перебої в роботі щитовидної залози;
– спостерігається дратівливий стан, головні болі, швидка втомлюваність;
– при вдиханні сигаретного диму порушується обмін речовин, що викликає брак вітамінів і мікроелементів, які починають погано засвоюватися з продуктів;
– відбувається руйнування вітаміну С, що призводить до ослаблення імунітету, частих застуд та виникнення хронічних захворювань в ранньому віці;
– куріння гальмує процес розвитку скелета і зростання дитини, в наслідок чого спостерігається деформація кісток та рахіт.
Наслідки куріння в дитячому віці плачевні – для молодої людини в рази збільшується шкода, що надається речовинами, які входять до складу сигаретного диму. Причому це стосується не тільки активного, але і пасивного куріння. Організм дитини настільки слабкий і беззахисний перед тютюновими отрутами, що наслідки навіть пасивного куріння можуть стати незворотними. Нікотин, чадний газ, отруйні смоли – страшні вороги дитячого здоров’я, що не дають тілу направити всі сили на зростання, розвиток і формування міцного імунітету, в таких умовах можна говорити лише про виживання. Вирости здоровим і сильним для дитини, яка курить або живе в родині курців, не представляється можливим.
Хоча боротьба з курінням на державному рівні у багатьох країнах призвела до зменшення курців, але кількість курців серед молоді та серед жінок продовжує збільшуватись. Разом з цим підвищується ризик виникнення хвороби не тільки у самих курців, але й в майбутнього покоління. Куріння наносить велику шкоду всім, але особливо молодому поколінню, організм яких знаходиться в процесі статевого дозрівання, тому куріння може негативно вплинути на їх потомство. Куріння є не лише особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє всього людства.