14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом

14 листопада з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міжнародної діабетичної федерації відзначається  Всесвітній день боротьби з діабетом, який був приурочений до дня народження одного з відкривачів інсуліну Фредеріка Бантінга.

WorldDiabetesDay2020fb-768x402
Цукровий діабет – ендокринне захворювання, що характеризується хронічним підвищенням рівня глюкози в крові внаслідок абсолютного або відносного дефіциту інсуліну – гормону підшлункової залози. Захворювання призводить до порушення всіх видів обміну речовин, ураження судин, нервової системи, а також інших органів і систем.

У розвитку цукрового діабету виділяють дві основні ланки: недостатнє вироблення інсуліну (характерно для діабету І типу – інсулінозалежного) або порушення взаємодії інсуліну з клітинами тканин, т.зв. інсулінорезистентність (характерно для діабету ІІ типу – инсулиннезалежного).

У клінічній картині діабету прийнято розрізняти дві групи симптомів: основні та другорядні. До основних симптомів відносяться: поліурія (посилене сечовиділення), полідипсія (постійна невситима жага), поліфагія (підвищений апетит), схуднення (особливо характерно для діабету першого типу).

До вторинних симптомів відносяться малоспецифичними клінічні ознаки, що розвиваються повільно протягом довгого часу. Ці симптоми характерні для діабету як І, так і ІІ типу: зуд шкіри та слизових оболонок, сухість у роті, загальна м’язова слабкість, головний біль, запальні ураження шкіри, що важко піддаються лікуванню, порушення зору.

При цукровому діабеті небезпечно не саме захворювання, а ускладнення, що розвиваються з часом та поступово погіршують стан хворого:

Ангіопатія. Проявляється порушенням проникності судин, в результаті чого вони стають ламкими. З’являється схильність до тромбозу і атеросклерозу, що в свою чергу суттєво збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
Ретинопатія – ураження сітківки ока, яке поступово призводить до повної втрати зору. Найбільш часто ретинопатія зустрічається у хворих 2-м типом діабету.
Полінейропатія. Першим симптомом є відчуття оніміння і печіння в кінцівках, які значно посилюються в нічний час.
Діабетична стопа. Ускладнення, при якому на стопах і нижніх кінцівках хворого на цукровий діабет з’являються гнійні нариви, відкриті виразки, некротичні (відмерлі) ділянки, що, в кінцевому підсумку, призводить до необхідності ампутації кінцівок.
Діабет – основна причина ниркової недостатності.

Для діагностики цукрового діабету визначають концентрацію глюкози в крові, яка в нормі не перевищує 6,1 ммоль /л або в будь-якому випадковому аналізі крові – не більше 11,1 ммоль /л.  У ситуаціях, коли рівень глюкози знаходиться в межах 5,5-6,1 ммоль /л, проводиться тест на толерантність до глюкози.  Для раннього виявлення цукрового діабету та попередження розвитку ускладнень особам після 40 років рекомендується щорічно проходити дослідження вмісту глюкози в крові.

Лікування цукрового діабету включає в себе: прийом препаратів, що знижують рівень цукру в крові (при діабеті ІІ типу) або лікування інсуліном (завжди – при наявності цукрового діабету І типу і в ряді випадків при діабеті ІІ типу).

На жаль, для попередження цукрового діабету І типу профілактичних заходів немає. Однак діабет ІІ типу можна запобігти або відстрочити його розвиток в такий спосіб:

– Дієта.  Вживання рафінованих вуглеводів (цукор, джеми і т.д.) і насичених жирів має бути знижене до мінімуму. Основу харчування повинні складати складні вуглеводи і продукти.  Віддавайте перевагу білому м’ясу птиці, нежирній рибі, стравам з овочів, відварів трав, компотів.  Смажену їжу замініть відвареної, тушкованою, запеченої.

– Раціональна фізична активність покращує процеси метаболізму і підвищує чутливість до інсуліну, а також дозволяє нормалізувати вагу.

Comments are closed.