13 жовтня – Всесвітній день хосписів та паліативної допомоги

_допомога

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 жовтня світова громадськість  відзначатиме Всесвітній день хоспісної та паліативної допомоги. Мета відзначення цього дня полягає у підвищенні інформативності спільноти щодо проблем паліативної допомоги і хоспісів, зростанні свідомого ставлення медичних, соціальних, практичних і духовних потреб людей, які мають невиліковні захворювання та членів їх сімей.

Як окремий напрямок медицини Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) запровадила паліативну  допомогу у 1982 році. Спочатку її визначили як догляд за людиною в останні дні життя. У 2002 році ВООЗ розширила поняття паліативної допомоги і сьогодні найбільш широко застосовується наступне визначення: Паліативна допомога – це комплексний підхід, мета якого – забезпечити максимальну якість життя пацієнта з невиліковним (смертельним) захворюванням і членів його родини, шляхом запобігання та полегшення страждань, а також надання психосоціальної та моральної підтримки.

Декларація ВООЗ (1990), Барселонська декларація (1996) закликають усі держави світу включити паліативну допомогу в структуру національних систем охорони здоров’я.

Кількість пацієнтів, які в міру прогресування хвороби поступово втрачають можливість самообслуговування та потребують сторонньої допомоги постійно збільшується. В Україні щорічно налічується близько 500 тисяч таких осіб. І лише 5% паліативних пацієнтів отримують у нашій державі потрібну спеціалізовану медичну допомогу, адекватне знеболення та професійний догляд. Цьогорічне гасло Всесвітнього дня: «Stop Біль – ми маємо право на знеболення!».

Досвід країн з розвинутою паліативною медициною свідчить, що єдиною формою надання такої медичної допомоги є медичні заклади «Хоспіс» – притулки для догляду за такими пацієнтами спеціально підготовленим персоналом.

Днями відбувся Перший Національний конгрес паліативної допомоги в Україні, на якому була прийнята Національна стратегія створення та розвитку системи паліативної допомоги в Україні до 2022 року. В основу Національної стратегії повинно лягти забезпечення якості ефективності та доступності надання паліативної допомоги шляхом створення відповідної системи на основі застосування кращих світових практик, міжнародних стандартів та підходів, наукових розробок вітчизняних та зарубіжних фахівців.

 

Comments are closed.